Druga diagnoza medyczna może zmienić sposób leczenia choroby nowotworowej

Diagnoza

medyczna - dlaczego warto sięgać po drugą linie leczenia?

Polska w diagnostyce i leczeniu onkologicznym znajduje się na samym końcu niechlubnych statystyk. Już od jakiegoś czasu możemy odnotować wzrost zachorowalności na nowotwory. Co prawda, w dzisiejszych czasach znacznie wzrosła wykrywalność tych chorób. Jednak umieralność wciąż jest wysoka, a nasz kraj ma jeden z najniższych wskaźników uleczalności.

Jak wygląda druga opinia medyczna

Druga diagnoza medyczna daje pacjentowi dużo mozliwości, a chory powinien wiedzieć, że niesie za sobą duże korzyści. Daje ona pacjentowi możliwość leczenia za granicą oraz dostęp do wielu innych leków, które w Polsce są nierefundowane. Druga diagnoza medyczna nie ma na celu podważenia wcześniejszej, wystawionej przez lekarza.

W przypadku tak poważnych chorób, jakimi są nowotwory, warto zasięgnąć opinii nie tylko jednego specjalisty. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent zyskuje szybszy dostęp do leczenia oraz ma możliwość skorzystania z innego rodzaju terapii.

Refundowanie leków w Polsce mniejsze niż w Europie

W Polsce są 2 rodzaje leków, które są w pełni refundowane i tym samym stosowane w leczeniu nowotworów. Pozostałe 14 są dostępne w sposób ograniczony przez Ministerstwo Zdrowia, a korzystać z nich mogą pacjenci, którzy spełniają określone kryteria. Razem daje to liczbę 16 leków onkologicznych, jednak na terenie Unii Europejskiej dostępnych jest aż 30 specyfików.

Druga opinia medyczna może zapewnić chorym większy dostęp do oferowanych terapii i większej liczby leków. Często taka diagnoza jest orzekana przez zespół lekarzy z zagranicy, tym samym dając pacjentowi inną, często skuteczniejszą metodę walki z nowotworem.

Do najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce należą:

  • nowotwór płuc
  • nowotwór jelita grubego i odbytnicy
  • nowotwór piersi
  • nowotwór szyjki macicy
  • nowotwór prostaty
  • nowotwór żołądka

Skorzystaj z drugiej opinii medycznej już teraz

Prognozy zachorowalności na nowotwory

Problemy odpowiedniej opieki onkologicznej adresowane są poprzez przyjmowanie w poszczególnych krajach odpowiedniej strategii i programów mających za zadanie zwalczanie chorób nowotworowych. Konsekwentne i wielowymiarowe działania oraz wysokość środków finansowych mają wpływ na prowadzone leczenie i uzyskiwane efekty w zakresie przeżyć pacjentów z nowotworem.

Ogółem zapadalność na raka w Polsce jest mniejsza, niż w krajach Unii Europejskiej, wyjątkiem jest nowotwór płuc, na który zapadalność w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie.

Należy pamiętać, że nie wszystkie przypadki zachorowań są wykrywalne, a część z nich ujawnia się dopiero jako przyczyna zgonu. Nawet wcześnie postawiona diagnoza, nie gwarantuje pełnego powrotu do zdrowia. Prognozy nie są optymistyczne- w ciągu 10 lat choroby nowotworowe będą najczęstszą przyczyną zgonów. W Polsce liczba zachorowań wzrośnie o 30 tys. w okresie dekady i osiągnie ponad 185 tys. rocznie w roku 2025.

Ważna profilaktyka oraz badania

Pacjenci w Polsce mają możliwość skorzystania z drugiej opinii medycznej, która jest coraz bardziej dostępna. Stwarza ona pacjentowi dostęp do zasięgnięcia opinii drugiego lekarza. Warto sięgnąć po taką szansę, ponieważ może to znacznie zmienić cały proces leczenia. Również sama dostępność do leków onkologicznych jest inna.

Chory zyskuje dostęp do takich medykamentów, które nie są dostępne w Polsce. Również szybka diagnoza medyczna może uchronić pacjenta przed niepotrzebnym stresem związanym z oczekiwaniem na wynik badania.

Nie należy jednak zapominać o samej profilaktyce, która jest bardzo ważna i ma duże znaczenie. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a wcześniej postawiona diagnoza sprawia, że pacjent ma większą szansę na wyleczenie. Badania profilaktyczne warto wykonywać regularnie, ponieważ dzięki nim jest duże prawdopodobieństwo wyleczenia początkowego stadium choroby. Warto się badać i zachęcać do tego innych.

LeczRaka.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

LeczRaka.pl - Badania genetyczne - logo

Średnia ocena: 5.00

Otrzymaj na adres e-mail
bezpłatny poradnik!

Pobierz poradnik

leczraka.pl logo

O nas

Stworzyliśmy innowacyjną platformę dla pacjentów onkologicznych, ich rodzin i przyjaciół. Spełniamy w ten sposób oczekiwania pacjentów onkologicznych, którzy czują się zagubieni w systemie terapii onkologicznej w Polsce. Oczekują oni najbardziej aktualnej wiedzy o tym jak skutecznie się leczyć i kto może profesjonalnie im pomóc.

Bliscy osób chorujących na nowotwory szukają sposobu, jak mogą w tej sytuacji ich wesprzeć. Naszą misją jest dostarczenie wszystkim oczekiwanej wiedzy. Wiedzy aktualnej i niezależnej od systemu publicznej służby zdrowia w Polsce. Uznamy, że wypełnimy swoją misję, gdy chorujący na raka będą mogli aktywnie uczestyniczyć w procesie swojego leczenia, będą wiedzieli, co robić i jakich błędów nie popełniać.